Azbest - tichý zabiják

Slyšeli jste o něm? Je to azbest. Azbest je přírodní surovina složená z minerálních vláken. V minulosti se přidával do různých stavebních materiálů kvůli svým izolačním a ohnivzdorným vlastnostem. Lidé, kteří jsou vystaveni vysokým koncentracím vdechovaných azbestových vláken, jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny plic nebo jiných život ohrožujících plicních onemocnění. Toto riziko se zvyšuje s počtem vdechovaných vláken a samozřejmě se zvyšuje v důsledku kouření (uvádí se, že se riziko násobí o 50-90 %). Příznaky onemocnění se projeví až po 20-30 letech od první expozice azbestu. Je však třeba mít na paměti, že rizikovou skupinou jsou lidé dlouhodobě vystavení vysokým koncentracím tohoto materiálu.
Azbest je nebezpečný, pokud dojde k narušení jeho struktury a uvolněná vlákna se dostanou do vzduchu a jsou vdechnuta do plic. Pokud vlákna zůstávají v exponované oblasti delší dobu, riziko onemocnění se přirozeně zvyšuje.

K čemu byl azbest používán?

Teprve v roce 1999 vydala Evropská komise zákaz používání všech druhů azbestu, který je klasifikován jako prokázaný karcinogen skupiny 1. Ve stavebnictví se azbest nejčastěji používal při výrobě střešních krytin, známého eternitu, trubek (vodovodních a kanalizačních) a stoupaček. I dnes se azbest vyskytuje ve fasádách, obkladech vnějších plášťů budov, používal se při výrobě izolačních panelů, podlah, obkladů, izolací topných těles a kotlů. Používal se také v automobilovém průmyslu, v brzdových destičkách, jako nehořlavý, nešokový materiál nebo nehořlavá izolace atd.
Ideálním způsobem, jak rizikům předejít, je zamezit přístupu do prostoru, kde se azbest nachází, a zbavit se ho. Z výše uvedených důvodů nedoporučujeme provádět likvidaci azbestu vlastními silami. Odstraňování tohoto materiálu mohou provádět pouze specializované, certifikované firmy s vyškolenými odborníky kvalifikovanými pro nakládání s nebezpečnými materiály.
Nesprávné odstranění azbestu může zvýšit zdravotní rizika pro vás i vaši rodinu. Pokud se ve vašem domě nachází azbest nebo si nejste jisti, nebo pokud se rozhodujete o koupě nemovitosti a chcete vědět, zda se v ní nachází azbest, kontaktujte nás.

Související články

Nezáväzná cenová ponuka

Stačí, ak sa nám ozvete a my pre vás obratom vypracujeme nezáväznú cenovú kalkuláciu šitú priamo na mieru vaším potrebám.

You are not permitted to submit this form!

Kontakt:

+421 917 400 004

info@azbestop.cz