Syndrom nemocných budov – nepodceňujte riziko azbestu
EU začíná zavádět nové právní předpisy týkající se přítomnosti azbestu v budovách určených k prodeji.
Nový zákon EÚ umožňuje prodej pouze těch nemovitostí, z nichž byl azbest odstraněn.
V zahraničí je při prodeji vyžadován doklad o tom, že budova neobsahuje azbest.
V České republice to zatím není povinné. Při koupi nebo pronájmu nemovitosti byste se proto měli kromě standardních skutečností, jako je lokalita, vybavení nebo cena, zajímat také o zdravotní stav budovy. Kromě aktuálního stavu budovy je dobré předem zjistit, zda při její výstavbě nebyl použit škodlivý azbest. Do roku 1989 se azbest používal poměrně často při stavbě mnoha budov, protože měl vynikající tepelně izolační vlastnosti. V současné době země EU uzákonily zákaz jeho používání ve stavebnictví.
S azbestem se však stále setkáváme poměrně často.
Zejména při renovaci starších budov. Azbest se ve stavebnictví používá již 50 let a stejně jako jiné materiály časem ztrácí svou trvanlivost. Vzhledem k tomu, že se v minulosti hojně používal, bude ještě nějakou dobu představovat zdravotní riziko.
Riziko vzniku rakoviny plic
Problém nastane, když se azbest rozpadne:
- vlivem přirozené eroze
- stárnutím
- mechanickým poškozením z nedbalosti
Poškozený materiál obsahující azbest se okamžitě stává velmi nebezpečným pro lidské zdraví.
„Při neodborné manipulaci a odstraňování azbestu se do životního prostředí uvolňují vysoké koncentrace vláken, které v něm zůstávají po dlouhou dobu. Pokud je člověk vystaven vysoké hustotě azbestových částic, může se u něj postupně vyvinout rakovina plic., říká Tomáš Hadzima ze společnosti AZBESTOP, a.s.
Nemluvíme o neobvyklém problému
O tom, že se nejedná o výjimečný problém, svědčí pravidelná měření azbestových vláken ve volném ovzduší a ve vnitřním prostředí budov. Ty vykazují časté překročení přípustného limitu, uvedený v Předpisu pro sanace azbestu TRGS 519-SRN, který platí pro celé EU, a jsou určeny jako 500 vláken/m3 a Poissonova hodnota menší než 1 000 vláken/m3.
„V České republice může klient koupit nemovitost, aniž by věděl, že obsahuje azbest. Nemluvě o dalších nákladných investicích do nezbytné rekonstrukce. Doporučujeme proto vždy pečlivě zjistit, jaké materiály byly použity při stavbě starší nemovitosti., říká Ing. Peter Ondrovič, PhD. risk manager & odhadce nemovitostí z realitní kanceláře LEXXUS, a.s.
Azbest se nejčastěji vyskytuje na střechách, ve vnitřních příčkách, kanalizačních a odpadních trubkách a izolacích, obkladech, stropních panelech nebo balkónech.
Zdroj: AZBESTOP, a.s. a realitní kancelář LEXXUS, a.s